Blog

ÖZEL ÜNİVERSİTELERİN YETENEK SINAVLARI


ÖZEL ÜNİVERSİTELERİN YETENEK SINAVLARI

Yetenek sınavları hazırlık sürecinde devlet ve özel üniversiteler olarak farklılık göstermektedir. Her üniversite kendi bünyesinde ayrı ayrı yetenek sınavı yapmaktadır. Yeditepe Üniversitesi, Işık Üniversitesi, Aydın Üniversitesi, gibi özel okullar belli oranlarda sınav formatlarında benzerlik göstermektedir. Ağırlıklı olarak karşınıza konulan nesnelerin çizilmesi istenmektedir. Bazı durumlarda hayalden bir obje veya bölüme göre karakter ve benzeri isteklerde de bulunulabiliyor.

ÖZEL ÜNİVERSİTELERDE BURS DAĞILIMI

Özel üniversitelerin yetenek sınavlarına başvuru yapmak isteyen öğrencilerin TYT'den yeterli puan almaları gerekmektedir. Baraj puanını geçen öğrenciler çizim sınavlarına girilmeye hak kazanılır. Burs almaya yeterli görülen öğrencilere farklı oranlarda burs verilir. Bu oranlar % 25- %50- % 75 ve %100 olarak belirlenir. İstisnai durumlarda ara oranları kapsayacak burslarda verilebilir.

ÖZEL ÜNİVERSİTELERİN YETENEK SINAVLARINDAKİ SORU BİÇİMLERİ

-Masanın üzerinde olan şövale ve sandalyeyi gerçekçi bir göz ile resmediniz.
-Yangın tüpü, çaydanlık ve kumaştan oluşan kompozisyonu gerçekçi bir göz ile resmedilir
-Hayalden kurumuş sarımsak, soğan, ütü, porselen çaydanlık ve basketbol topunu kompozisyon kurallarına göre kağıda gerçekçi bir şekilde resmediniz.
-Eski bir sandalyenin üzerine asılmış bir ceketi gerçekçi bir göz ile çiziniz.

 

-Sınav yapılacak yerde; masanın üzerine konuşmuş vileda, şişe ve eski ahşap sandalyeyi çiziniz ve istediğiniz bölüme göre aşağıdaki detayları çizime ekleyiniz.

Grafik bölümü: Başarı yazılı bir levhayı perspektife girecek şekilde kompozisyonun herhangi bir yerine ekleyiniz.
Animasyon bölümü: Karşınızdaki kompozisyona hayali bir animasyon karakteri ekleyiniz
Moda bölümü: Karşınızdaki kompozisyona hayalden bir kısmı dantel bir kısmı ise  ekoseli kumaş ekleyiniz.