Blog

DİJİTAL ÇİZİM


DİJİTAL ÇİZİM

Dijital çizimin bize getirdiği birçok kolaylık vardır. Sınırsız komutlar sayesinde hayal ettiğimiz ya da var olan nesneleri dışa vurmada bize yardımcı olmaktadır. Dijital çizim günümüz teknolojilerini de düşündüğümüzde çok fazla sektörde kullanılmaktadır. Endüstiyel ürün tasarımında, mimaride, film ve animasyon sektörleri gibi bir çok alanda kullanılmaktadır.

 

DİJİTAL ÇİZİM NASIL YAPILIR

Dijital çizim kolaylık getirmesine rağmen bir yapay zeka gibi baştan sona çizimi yapıp finalize etmeye yaramaz. Çizim sektörü üzerinden konuşmak gerekirse tabletten veya bilgisayardan yapılan çizimlerde resime dair teknik detay bilmek gerekmektedir. Dijital çizimde yaptığımız çizim tarzına bağlı olarak: oran orantı, çizgi değeri, açık koyu ve ton değeri, perspektif gibi birçok konuyu bilinçli bir şekilde çizim alanımıza yansıtmamız gerekir. Düz çizgi oluşturmada, elips ve daire çizmede yardımcı olsa da bunların perspektif alanlarında nasıl bir yapıya sahip olacağını yine manuel olarak belirlememiz gerekiyor.

 

DİJİTAL ÇİZİMİN ÜRETİM SÜRECİNDEKİ KOLAYLIKLARI

 

Dijital çizim üretim sektöründe çok fazla kolaylık getirmektedir. Hangi sektör olursa olsun üretim süreci uzun ve bir çok aşamayı kapsıyor. Real’de bir ürünün numune modelini üretmek ve final haline getirmek oldukça masraflı ve uzun bir zaman isteyebiliyor. Dijital çizimin getirdiği kolaylıklar ile finalde gelinmesi gereken görüntüye sürecin en başında, yani üretim bandına girmeden görüp müdahale edebiliyoruz. Ar-ge aşamasında yakaladığımız bu kolaylık sayesinde zamandan yapılan kazancın yanı sıra maddi açıdan da firmaya ciddi bir getirisi söz konusudur.