Blog

ÇIKABİLECEK İMGESEL KONULARI


 

-MUTFAK: Mutfakta yemek yapan bir anne, ona yardım eden bir yetişkin, köpeği ile ortalığı karıştırmış bir çocuk imgeselini gerçekçi bir göz ile resmediniz.

-HAMAM: Hamamda biri çocuk biri yetişkin iki figürü gerçekçi bir göz ile resmediniz.

-FIRIN: Fırında yanan pidesinin acısını çırağından çıkaran bir usta ve bu tartışmadan eğlenen bir işletmeci.

-DAĞ EVİ: Eski taştan yapılmış bir dağ evinde barbekü partisi yaparken olumsuz hava şartlarından dolayı etkilenmiş üç figürü gerçekçi bir göz ile resmediniz.

-TEMİZLİK: Vileda ile temizlik yapmaya çalışan bir çocuk ve bu durumdan eğlenen ebeveynler

-YARDIM: Kırmızı ışıkta karşıdan karşıya geçmeye çalışan bir görme engelli bireye yardım eden çocuk ve çocuğun bir ebeveynini gerçekçi bir göz ile resmediniz.

-SOKAKTA YARDIM: Herhangi bir olaydan dolayı madur olmuş bir çocuğa yardım eden yetişkinler. En az üç figür.

-TOPLU TAŞIMA: Otobüste yaşlı bir kadına yer veren bavulu ve kuş kafesi olan genç.

-AKBİL: Herhangi bir toplu taşıma araçlarındaki turnikeden geçen iki yetişkin figürünü gerçekçi bir göz ile resmediniz.

-HIRSIZLIK: Kapkaççı kaçarken onu yakalamaya çalışan halktan biri ve güvenlik görevlisi.

-HIRSIZ ÇOCUK: Bir çocuk hırsızlık yaparken yakalanır ve bu durumdan mahcup olur. Bunu gören huysuz esnaf çocuğa kızar. Orada olan bir diğer kişi ise ortamı yumuşatmaya çalışır. Bu kompozisyonu gerçekçi bir göz ile resmediniz.

ŞARAPÇI: Elinde şarap şişesi ile olay çıkaran bir yetişkin, onun bu hareketine çok kızan bir babaanne ve korkan torunu. Bu kompozisyonu gerçekçi bir göz ile resmediniz.

SPOR MÜSABAKASI: Spor müsabakasında başarı elde etmiş bir sporcu ile röportaj yapmak isteyen gazeteci, onu zor bir ortamda çekmeye çalışan kameraman

SPOR MÜSABAKASINDA SAKATLIK: Sert ve hareketli bir spor müsabakasında sakatlanan bir figür, telaşlanan bir başka figür. (seçilmesi gereken branşlar: Kayak, Amerikan Futbolu, Buz Hokeyi)

SOKAK ÇALGICILARI: Sokakta kendi yöresel kıyafetleri ve çalgıları ile müzik yapan iki müzisyen ve dans eden bir fİgür.

BAŞARI: Herhangi bir konuda başarı elde etmiş bir çocuk, sevinerek mutfakta yemek yiyen ebeveynlerinin yanına gider. Uzun zamandır bekledikleri bir haber olan bu başarı tüm ev halkını çok mutlu eder. Bu hikayeyi gerçekçi bir göz ile resmediniz.

DİŞÇİ: Dişçi koltuğunda muayene olan bir hasta, onu muayene eden bir doktor ve ekipmanlarının da net olarak gözüktüğü kompozisyonu gerçekçi bir göz ile resmediniz.

AMELİYATHANE:  Çok uzun bir operasyondan çıkmış çıkmış olan doktor hastanın kalp ritimlerini kontrol ederken, o sırada dikişleri kapatmak üzere olan gergin ve genç olan doktor dikkatli bir şekilde işini tamamlamak üzeredir. Bu kompozisyonu gerçekçi bir göz ile resmediniz.

KADIN KUAFÖRÜ: Saçlarını boyatmak için gelen bir kadın boya sürecinin herhangi aşamasında olacak şekilde beklemektedir. O sırada kuaför işini yaparken ona yardım eden bir yardımcı, kadın ve kuaför ile iletişim halindedir.

ÇOCUK KUAFÖRÜ: Saçlarını kestiren bir çocuk, berber koltuğunda oturmaktadır. Huysuzluk çıkartan çocuğunu eğlendirmeye çalışan baba ve işini yapan kuaförü resmediniz.

HAYVANAT BAHÇESİ: Hayvanat bahçesinde gezi yaparken parmaklıkların arkasında görünen bir hayvan ufak bir çocuğa doğada bulduğu bir nesneyi hediye ederken çevredekiler bu durumdan çok eğlenmektedir. Bu kompozisyonu gerçekçi bir göz ile resmediniz.

PETSHOP: Petshopta arkadaşlık kurduğu bir hayvanı gizlice kaçırmaya çalışan bir çocuk, olayın farkına geç de olsa varan görevli ve bir ebeveyn.

 

TREN TERMİNALİ: Tren yolculuğuna çıkacak olan asker, onu uğurlayan ailesi. En az üç figür olacak şekilde bu kompozisyonu resmediniz.

 

OTOBÜS TERMİNALİ: Otobüs yolculuğu ile tatile gidecek olan 2 kişi, onu uğurlayan aileden bir kişi daha. En az üç figür olacak.

 

GOLF SORUSU: Golf oynayan bir kişi, ona yardımcı olan antiranör, golf oynayan adamın ev arkadaşı olan bir köpek. Soruda geçenler ile gerçekçi bir kompozisyon oluşturun.

 

HAVUZ: Havuza gelmiş olan insanların eğlenmesini sağlayan bir figür ve onun hareketleri ile kendinden geçmiş iki figürü gerçekçi bir göz ile resmediniz.

 

SUNUM: Sunum yaparken etkili olması için tüm kozlarını oynayan bir tasarım öğrencisi, jüride olan iki kişi daha. Bu kompozisyonu gerçekçi bir göz ile resmediniz.

 

TADİLAT: Eve tadilata giden tesisat ustası petekleri tamir ederken su patlat ve tamirci müdahale etmek ister. Evdeki diğer iki kişi şaşkın ve bir o kadar da eğlenmiş bir şekilde yardım etmek ister.

 

TEKSTİL ATÖLYESİ: Yarına yetişmesi gereken bir elbiseyi çok iyi bir işçilik ile tamamlayan bir tasarım ve imalat ekibi, elbisesinin son provasında iş yaptığı insanlardan tebrik alırken, elbiseyi mankenin üzerinde son bir kez görürler.

 

DOKUMA ATÖLYESİ: Eski bir dokuma tezgahında oturarak dokuma yapan bir figür. Ona çay bırakan ufak bir çırak.

 

YURTICI KUŞ: Yırtıcı bir kuşun nasıl geldiği belli olmadığı bir mobilya atölyesinden, ellerindeki çalışma aletleri ile dışarı çıkarmaya çalışan en az iki figür.

 

KÖTÜ HAVA ŞARTLARI: Dağ evinde barbekü yaparken birden yağmur ve rüzgar çıkar. Fakat bu durum keyfine düşkün arkadaş grubunun ortamını bozmak için yeterli değildir. Kendi buldukları amatör bir çözüm ile işlerine devam ederler.

 

ASANSÖR: Merdivenin yanında yük taşımak için kullanılan asansör ile bir kişinin normalde kontrol edemeyeceği kadar yükü devirmeden çıkarmaya çalışan bir figür. Kolinin bir tanesi tam devrilirken onu yakalayan başka figür.

 

YAZ VE SICAK: Yaz ve sıcak kavramlarını kullanarak en az üç figürlü bir kompozisyon çizin.

 

SÜRPRİZ: Sürpriz kavramını en az iki figür ile gerçekçi bir kompozisyon olacak şekilde çizin.

 

OCAK BAŞI: Ocak başına giden iki arkadaş eğlenceli anlar yaşarken, garson yeni bir yiyeceği servis eder. Bu servis edilen yiyeceği daha önce hiçbir yerde görmedikleri için farklı ve güzel göründüğünü belli edecek tavırda hareketler sergilerler.

 

BOYACI: En az iki figürün kullanımın zorunlu olduğu gerçekçi bir kompozisyon çiziniz. (Kullanılması gereken malzemeler: boyacı merdiveni, kova, rulo, fırça)

 

YARALI: Kayak yapan figür bir kaza geçirir. Sedyeli kar motoru ile yardıma gelen iki sağlık görevlisi olaya müdahele eder. Bu kompozisyonu gerçekçi bir göz ile resmediniz.

 

ACİL: Acil girişinde baygın olan çocuğunu getiren bir anne, ona sedyesi ile yardım eden sağlık personeli.

 

BİSİKLET: Bisiklet sürmeyi yeni öğrenen bir çocuk ve onun bisiklet sürmesinden mutlu olan ebeveyni.

 

İNŞAAT: İnşaatta çalışan üç figür (zorunlu obje : el arabası, balyoz, çekiç)

 

VAPUR: Vapurda martılara simit atan bir çocuk, yanında olan bir ebeveyni

 

DOĞUM GÜNÜ: Yaşlı olan babaannesi için sürpriz doğum günü organize eden bir çocuk ve çocuğun bir başka ebeveyni

 

DURAK: Durakta bekleyen iki figür.

 

BUZ DOLABI: Açık buz dolabından bir şeyler alırken şişeleri deviren bir yetişkin. Yanında olan çocuk refleks ile düşen şeyleri yakalamaya çalışır. Bu kompozisyonu gerçekçi bir göz ile resmediniz.

 

ÇAMAŞIR MAKİNASI: Çamaşır makinasına kirli sepetinden kıyafetleri yerleştiren bir figür, konuyla alakası olamayacak şekilde bir şey gösteren başka figür.

 

KAHVE MAKİNASI: Kahvesi biten makinaya kahve çekirdeği ilave eden bir figür. Onun bu yaptığı işi öğrenmek için izleyen bir çocuk. Bu kompozisyonu üç figürlü olacak şekilde resmediniz.

 

PLAJ: Şezlongda uzanıp güneşlenen bir kadın. O sırada şemsiyeyi ayarlamaya çalışan baba ve çocuk. (Zorunlu malzemeler: şemsiye, şezlong, kum kovası, kum küreği, güneş kremi, plaj çantası)

 

SEYYAR SATICI: Üç figürlü olacak şekilde seyyar satıcı sorusunu gerçekçi bir göz ile resmediniz.

 

PARK: Salıncaktaki çocuğunu sallayan bir anne, onlarla beraber parka gelerek gazete okuyan bir dede. Bu kompozisyonu gerçekçi bir göz ile resmediniz.

 

BAHÇİVAN: Bahçede çalışan bir bahçivan ve bahçivanın dışında iki figürün daha olduğu bir kompozisyonu gerçekçi bir göz ile resmediniz.

 

PAZAR ARABASI: Pazar arabası ile pazara gitmiş bir figür, arabanın yarısına kadar aldığı ürünler ile doldurmuştur. Karşılaştığı bir tanıdığı ile alışveriş esnasında sohbet etmektedir. En az 5 figür.

 

SALLANAN SANDALYE: Sallanan sandalyesinde gazete okuyup kahvesini içen bir dede ile torunu arasındaki sevimli ilişkilerini geçekçi bir göz ile resmediniz.

 

ASANSÖR: Asansöre tekerlekli manuel kriko ile yük yükleyen bir çalışan, açık olan asansörün tavanına kadar koli ve benzeri malzemeler koymuştur. Bir diğer beyaz yakalı figür ise çocuğu ile birlikte çalışanın işini bitirmesini beklemektedir.

 

AVM GİRİŞİ: X-REY cihazından geçen üç figürü geçekçi bir göz ile resmediniz.

 

BEBEK ARABASI: Bebek arabasına yerleştirdiği çocukları ile gezintiye çıkan bir çifti gerçekçi göz ile resmediniz.

 

KAVUŞMA ANI: Uzun zaman sonra birbirlerini gören iki figür sarılırken duygulanan bir başka figür göz yaşlarına engel olamaz.

 

MANAV: Manavda satış yapan bir esnaf ve iki müşteriyi gerçekçi bir göz ile resmediniz.

 

DANIŞMA: Danışmana gitmek istediği yeri soran iki figür

 

BÜFE: Büfede alışveriş yapan bir çocuk, onun yanında duran yetişkin bir figür. (zorunlu nesneler: gazetelik)

 

TARİHİ BİR FIRIN: Tarihi bir fırında pide yapan usta, ona yardımcı olan inanılmaz yetenekli bir çırak çiziniz.