Kampus Egitimleri

ROLLER DESIGN STUDIO OLARAK HEDEFİNİZE YÖNELİK ÇALIŞMALARINIZDA REHBER OLUYORUZ!

 

SAHNE DEKORLARI VE KOMTÜM TASARIMI BÖLÜMÜ

 

Yetenek sınavları ile Sahne Dekorları ve Kostüm Tasarımı Bölümü’nde okumak mümkündür. Hazırlık sürecinde dikkat edilmesi gereken birçok akademik çizim tekniği vardır. Her üniversitenin kendi bünyesinde ayrı ayrı yaptığı sınavlara hazırlanırken perspektif ve figüratif yapıları çok iyi bilmek gerekir. Okuluna göre farklılık gösterse de genellikle imgesel soru şekilleri tercih edilmektedir. Yetenek sınavları baraj ve bölüm olarak iki aşamadan oluşmaktadır. Her iki sınavda imgesel soru biçimleri tercih edilebilir. TYT sınavında yeterli bir puan alan herkes çizim baraj sınavına girebilir. Barajda yeterli puanı elde eden öğrenciler ise son çizim aşaması olan bölüm sınavına girebilir. Burada ortaya konulması gereken sınav kağıdında sahne dekora yönelik birçok öğenin net olarak görülmesi gerekir. Kostümlerdeki detaylar, malzeme farklılıkları, o anın ruhunu yansıtma şekli, mimikler, anatomik çözümlemeler, perspektif ile beraber sahnenin yapısı, oran orantı gibi birçok önemli noktaların anlaşılır olması gerekir. Kağıtı izleyen seyirciye sanki bir tiyatro ya da opera sahnesinden çekilmiş bir kare izlenimi vermesi gerekir.

 

 

İmgesel Nedir?

İmgesel çizimi kısaca hayalden yapılan çizim manasındadır. Çizim yapan kişinin belli bir hikâye veya metin doğrultusunda kurgulayıp kağıda aktardığı çizim türüdür. Yetenek sınavlarında devlet ve özel üniversitelerin sıkça sorduğu bir soru biçimidir.

 

 GSF Hazırlık Eğitimi Kimler İçin?

-Güzel Sanatlar Üniversitelerinin yetenek sınavlarına akademik çizim teknikleri ile hazırlık yapıp başarı elde etmek isteyen öğrenciler,
-Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Marmara Güzel Sanatlar Üniversitesi gibi Devlet Üniversitelerinde (Grafik, Resim, Moda Tasarımı, Heykel, Sahne Dekor, Animasyon ..) bölümlerinde eğitim görmek isteyen öğrenciler,
-Yeditepe Üniversitesi gibi Vakıf üniversitelerdeki (Moda Tasarımı, Plastik Sanatlar, Grafik) bölümlerinde eğitim görmek isteyen öğrenciler katılabilir.

GSF Hazırlık Eğitiminin İçeriği

-Eğitime katılan tüm öğrenciler ile akademik çizim tekniklerini merkeze alarak alt yapı oluşturulmaktadır. Perspektif teknikleri ile başlanarak, mekan, figür, anatomi, nesne, ışık gölge, ölçülü çizim gibi tüm sınavlarda ve sınav sonrasında her çizerin öğrenmesi gereken bilgileri içeren zengin bir eğitim alacaksınız.

GSF Hazırlık Eğitiminin Sonundaki Kazanımlar

-Eğitimi tamamladığınızda Vakıf ve Devlet Üniversitelerinin sınavlarında başarı elde edecek konumda olacaksınız.
-İmgesel veya referanslı çizimlerdeki tüm teknikleri kavrayacaksınız.

 

SAHNE DEKORLARI VE KOSTÜM BÖLÜMÜ

-MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ- (DEVLET ÜNİVERSİTESİ)

-DOKUZ EYLÜL GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ- (DEVLET ÜNİVERSİTESİ)

-KOCAELİ GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ- (DEVLET ÜNİVERSİTESİ)

EĞİTİM ÇALIŞMALARI


BLOGLAR